May 2017 | July 2017 | |||||
Mon | Tue | Wed | Thu | Fri | Sat | Sun |
---|---|---|---|---|---|---|
Thu 1 P7 Day Only Year 12 pupils attend at per Structured Revision Timetable Moving Image Arts Paper 1 09:15 A2 Geography Unit 1 09:15 French Unit 4: Reading [F] 13:00 French Unit 4: Reading [H] 13:00 Child Development Unit 2 13:00 |
Fri 2 Sports Day Mathematics Unit 5 Non-Calc [F] 09:15 Mathematics Unit 5 Calc [F] 09:15 Mathematics Unit 6 Non-Calc [H] 09:15 Mathematics Unit 6 Calc [H] 09:15 Spanish Unit 4: Reading [F] 13:00 Spanish Unit 4: Reading [H] 13:00 AL Health & Social Care Unit 9 13:00 A2 Art visiting Art Moderator |
Sat 3 |
Sun 4 | |||
Mon 5 AS French 2 [Listening] 09:15 AS French 2 [Reading/Writing] 09:15 History Unit 1 [Found'] 09:15 History Unit 1 [Higher] 09:15 AS Chemistry Unit 2 [M/Choice] 13:00 AS Chemistry Unit 2 [Theory] 13:00 AS Chemistry Unit 2 [M/Choice] 13:00 AS Chemistry Unit 2 [Theory] 13:00 Economics Paper 1 13:00 |
Tue 6 English Language Unit 2 Exam A2 History Unit 1 09:15 English Lang/English Unit 2 [F] 09:15 English Lang/English Unit 2 [H] 09:15 AS Biology Unit 2 13:00 AS Biology Unit 2 13:00 |
Wed 7 Y12 T6 Maths Exam AS Moving Image Arts Unit 2 09:15 AL Health & Social Care UNIT15 09:15 Statistics S1 09:15 Religious Studies Unit 8 13:00 |
Thu 8 Calculator [F] 09:15 Calculator [H] 09:15 Mathematics [Linear] Paper 2 Tier F 09:15 Mathematics [Linear] Paper 2 Tier H 09:15 GCE Sociology Unit 3 13:00 AS Physics Unit 2 13:00 AS Physics Unit 2 13:00 Economics Paper 2 13:00 |
Fri 9 Year 8-11 Internal Exams Designing for the Future 09:15 A2 Irish 2 [Listening] 09:15 A2 Irish 2 [Reading/Writing] 09:15 AL Applied Ict Unit 7 09:15 Das: Biology Unit 2 [Foundation] 09:15 Das: Biology Unit 2 [Higher] 09:15 Music Paper 3-1 [Written Exam] 09:15 A2 Applied Ict Unit 7 09:15 GCE Chemistry Unit 2 13:00 AS Chemistry Unit 3 Theory 13:00 A2 Geography 2 Physical 13:00 A2 Geography 2 Decision Making 13:00 AS Chemistry Unit 3 [Theory] 13:00 Music Paper 3-2 [Written Exam] 13:00 |
Sat 10 |
Sun 11 |
Mon 12 Year 8 -11 Internal Exams A2 Biology Unit 1 13:00 |
Tue 13 Year 8-11 Internal Exams Further Maths Unit 1 09:15 GCE Chemistry Unit 4 13:00 A2 Chemistry Unit 1 [M/Choice] 13:00 A2 Chemistry Unit 1 [Theory] 13:00 A2 Economics Unit 1 13:00 Construction Unit 1 13:00 Home Economics Trip |
Wed 14 Year 8-11 Internal Exams Mechanics M1 09:15 A2 Moving Image Arts Unit 2 09:15 AL Health & Social Care UNIT12 09:15 Das: Chemistry Unit 2 [Found'] 09:15 Das: Chemistry Unit 2 [Higher] 09:15 Trav & Tour: Tourism Dvlpmnt Written 13:00 History Unit 2 [Foundation] 13:00 History Unit 2 [Higher] 13:00 |
Thu 15 Year 8-11 Internal Exams A2 English Literature Unit 1 09:15 AS Physics Unit 3 [Theory] 09:15 GCE Sociology Unit 4 13:00 Polish Unit 1 13:00 Religious Studies Unit 9 13:00 Art Exhibition |
Fri 16 Year 8-11 Internal Exams A2 History Unit 2 09:15 D & T: Resistant Materials Tech Unit 1 13:00 |
Sat 17 |
Sun 18 |
Mon 19 Year 10 Deep Learning Week GCE Chemistry Unit 5 09:15 A2 Chemistry Unit 2 [M/Choice] 09:15 A2 Chemistry Unit 2 [Theory] 09:15 A2 French 2 [Listening] 09:15 A2 French 2 [Reading/Writing] 09:15 A2 Music 2 Aural Perception 09:15 AL Applied Business Unit 7 09:15 Das: Physics Unit 2 [Foundation] 09:15 Das: Physics Unit 2 [Higher] 09:15 A2 Economics Unit 2 13:00 A2 Religious Studies Unit 2 13:00 A2 Music 2 Written Paper 13:00 |
Tue 20 Polish Unit 2 09:15 Polish Unit 4 09:15 A2 Biology Unit 2 09:15 Core Mathematics C3 13:00 Trip to Poland begins |
Wed 21 A2 Physics Unit 1 09:15 Trip to Poland continues Last pupil day for Year 11 |
Thu 22 A2 English Literature Unit 2 09:15 Further Maths Unit 2 09:15 A2 Chemistry Unit 3 Theory 13:00 A2 Religious Studies Unit 5 13:00 Key Stage 3 Prize Giving at 10.30am followed by the launch of Year 10 Exhibition in the TMAC |
Fri 23 Core Mathematics C4 09:15 AL Applied Business Unit 12 13:00 Staff Day - Completion of Reports |
Sat 24 |
Sun 25 |
Mon 26 |
Tue 27 Last pupil day for Years 8, 9 & 10 |
Wed 28 Staff Day |
Thu 29 Staff Day A2 Physics Unit 2 09:15 |
Fri 30 Staff Day |