April 2018 | June 2018 | |||||
Mon | Tue | Wed | Thu | Fri | Sat | Sun |
---|---|---|---|---|---|---|
Tue 1 AS Chemistry Unit 3 (Practical Exam) in A12 (9:15am) Year 12 English/Maths Mock Exams |
Wed 2 GCSE Music Practical (9.00am) A2 Art Exam Session 2 in B4 (9.00am - 3.15pm) AS Biology Unit 3 (Theory) in Sports Hall (9:15am) Year 12 English/Maths Mock Exams |
Thu 3 AS Physics Unit 3 (Skills) in A12 (9:15am) Year 12 English/Maths Mock Exams Year 8 Amazing Brains Seminar |
Fri 4 Communion Service in the Oratory (8:25am) A2 Biology Unit 3 (Theory) Sports Hall (9.15am) |
Sat 5 |
Sun 6 | |
Mon 7 Bank Holiday |
Tue 8 Year 13 Mass |
Wed 9 A2 Physics Unit 3 (Skills) in A12 (9:15am) Year 12 Structured Revision |
Thu 10 Beginning of GCSE Exams A2 Chemistry Unit 3 (Practical) in A12 (9:15am) Irish Unit 3: Listening Foundation in A27 (9:15am) Irish Unit 3: Listening Higher in A28 (9:15am) |
Fri 11 Communion Service in the Oratory (8:25am) A2 Physics Unit 3 (Theory) in Sports Hall (9:15am) Llw Employability in Sports Hall (9:15am) Llw Local/Global Citizenship in Sports Hall (10:15am) Year 12 Mass Year 10 Young Enterprise Study Skills Year 8 Camogie match |
Sat 12 |
Sun 13 |
Mon 14 Mathematics Core Unit 1 Sports Hall (9:15am) AS Economics Unit 1 Sports Hall (9.15am) MVRUS Studies Unit 1 (F) Sports Hall (9:15am) D&T in Practice Sports Hall (1:00pm) Year 10 Hurling Training for McFarland Cup Match at 3.25pm |
Tue 15 AS Physics Unit 1 Sports Hall (9:15am) Sociology Unit 1 Written Sports Hall (9:15am) French Unit 3 Listening (F) in A27 (9:15am) French Unit 3 Listening (H) in A28 (9:15am) AS Geography Unit 1 in Sports Hall (1:00pm) DAS: Biology Unit 1 (H) in Sports Hall (1:00pm) SAS: Biology Unit 1 (F) in Sports Hall (1:00pm) |
Wed 16 AS Nutrition & Food SC Unit 1 in Sports Hall (9:15am) AS Health & S Care Unit 3 in Sports Hall (9:15am) Core Mathematics C1 in Sports Hall (9:15am) RE Unit 5 in Sports Hall (1:00pm) AS History Unit 1 in Sports Hall (1:00pm) Year 10 Hurling McFarland Cup - Semi-final v St Colman's Newry. |
Thu 17 AS RE Unit 2 in Sports Hall (9:15am) AS Economics Unit 2 in Sports Hall (9:15am) DAS Chemistry Unit 1 (H) in Sports Hall (9:15am) SAS Chemistry Unit 2 (H) in Sports Hall (9:15am) Digital Technology Unit 1 Sports Hall (1:00pm) Irish Unit 4 Reading (F & H) in Sports Hall (1.00pm) ICT Unit 3 in Sports Hall (1:00pm) |
Fri 18 Communion Service in the Oratory (8:25am) AS English Literature Unit 1 in Sports Hall (9:15am) English Lit Unit 1 (Prose) Sports Hall (9:15am) AS Physics Unit 2 in Sports Hall (9:15am) English Literature Unit 1 (H) in Sports Hall (9:15am) French Unit 4: Reading (F&H) in Sports Hall (9:15am) AS Business Studies Unit 1 in Sports Hall (1:00pm) AS App Business St Unit 3 in Sports Hall (1:00pm) Physical Education Paper 1 in Sports Hall (1:00pm) Internal A2 Art Moderation |
Sat 19 |
Sun 20 |
Mon 21 AS Nutrition & Food Sc Unit 2 Sports Hall (9:15am) Home Economics Unit 1 in Sports Hall (9:15am) Trav & Tour: Written Paper in Sports Hall (9:15am) AS Applied ICT Unit 2 in A1/A3 (1pm) |
Tue 22 Eng Lit 2 (H) Drama & Poetry Sports Hall (9:15am) AS Chemistry Unit 1 in Sports Hall (9:15am) Sociology Unit 2 Written in Sports Hall (9:15am) Geography Unit 1 in Sports Hall (1:00pm) AS History Unit 2 in Sports Hall (1:00pm) Geography Unit 1 (F&H) in Sports Hall (1:00pm) |
Wed 23 AS Moving Images Arts U2 in A1 (9:15am) Mathematics Core Unit 2 in Sports Hall (9:15am) AS RE Unit 5 in Sports Hall (9:15am) Business Studies in Sports Hall (9:15am) Applied Business 2 in Sports Hall (9:15am) Core Mathematics C2 in Sports Hall (9:15am) AS English Lit Unit 2 in Sports Hall (1:00pm) DAS Physics Unit 1 (H) in Sports Hall (1:00pm) SAS Physics Unit 3 (H) in Sports Hall (1:00pm) |
Thu 24 Mathematics 2 (F) in Sports Hall (9:15am) Mathematics Unit 3 & 4 (H) in Sports Hall (9:15am) A2 Home Economics Unit 1 in Sports Hall (9:15am) AS Geography Unit 2 in Sports Hall (9:15am) Mathematics Unit 2, 3 & 4 in Sports Hall (9:15am) AS Biology Unit 1 in Sports Hall (1:00pm) AS Software Systems Dev 1 in Sports Hall (1:00pm) |
Fri 25 Primary 6 Day AS Chemistry Unit 2 in Sports Hall (9:15am) AS Business Studies Unit 2 in Sports Hall (1:00pm) AS Irish Unit 2 (Listening) in Sports Hall (1:00pm) AS Irish Unit 2 (Read/Lang) in Library Annex (1:00pm) BTEC L2 ICT in A3 (9:30am) |
Sat 26 |
Sun 27 |
Mon 28 Bank Holiday |
Tue 29 Mechanics Unit 1 (9:15am) 1.00pm: AS Irish Unit 3 (writing) |
Wed 30 Child Development Unit 1 (9:15am) Moving Image Arts Paper 1 (9:15am) AS Biology Unit 2 (1pm) Geography Unit 2 (F & H) (1pm) Year 11 GCSE Art Controlled Assessment (painting task) Periods 4-7 |
Thu 31 English Language Unit 1 (H) (9:15am) AS Geography Unit 3 (9:15am) |